Krok po kroku: kartka-pudełko.

Tego typu pudełko – i kartka w jednym – może wydawać się czymś trudnym do zrobienia, ale zapewniam Was, że zajmuje to niewiele więcej czasu, niż wykonanie tradycyjnej kartki (w pudełku). Jeśli robiliście wcześniej kartki sztalugowe, zadanie będzie jeszcze łatwiejsze.

Do wykonania pracy potrzebujemy 3 arkusze papieru wizytówkowego formatu A4 (ja używam 246g/m2) oraz papier do scrapbookingu.W pierwszym etapie wykonujemy bazę do kartki-pudełka. Arkusz przycinamy na szerokość 17cm i bigujemy według podanego wzoru, odcinając nadmiar .


Fragment o szerokości 4cm smarujemy klejem i sklejamy całość tak, aby stworzyła część, do której będziemy wsuwać drugą część pudełka – jak szufladę. Pamiętajmy, aby miejsce sklejenia umieścić na dole.


 Następnie wykonujemy drugą część pudełka – tą, którą będziemy wsuwać do środka pierwszej części. Drugi arkusz bigujemy w sposób podany na rysunku

i odcinamy nadmiar. W każdym rogu wycinamy trójkącik, który później będziemy smarować klejem i doklejać do sąsiedniego boku. Trzeba przy tym pamiętać, aby trójkąty przyklejać zawsze do wewnątrz pudełka i dobrze docisnąć (można nawet użyć do tego celu klamerek i zostawić pudełko na kila minut, aż klej wyschnie).  Ostatni arkusz przecinamy wzdłuż na dwie części o szerokości 10cm. Jedną z nich bigujemy co 8,5cm (2 razy), tym razem zostawiając nadmiar papieru. Posmarujemy go później klejem i podkleimy od spodu pierwszej części pudełka. Drugą część papieru przycinamy na długość 17cm. Będzie to baza naszej kartki sztalugowej i najbardziej wyeksponowana część pudełka.
Przechodzimy teraz do ozdabiania całości. Na wierzchnią część pudełka (powstałego w pierwszym etapie pracy) naklejamy odpowiednio przycięty papier do scrapbookingu – jednocześnie umieszczamy tam element, na którym opierać się będzie część ozdobna, czyli nasza kartka. Ja wykorzystałam tutaj beermatową wycinankę. Ozdabiamy również bazę kartki (o wymiarach 17x10cm) i przyklejamy ją do części zbigowanej wcześniej na 8,5 cm (która, jak pamiętamy, jest już przymocowana do pudełka). W pudełkowej szufladce można umieścić ozdobną wkładkę na życzenia – chociaż oczywiście pomieści ona również inny pomysły na prezent.Zuzanka

7 komentarzy: