*

Jak ujarzmić okładkę? (Krok po kroku.)


MarysJa przygotowała dla Was praktyczny kursik. Oto on:
Przygotowujemy :
2.      papier na wewnętrzną stronę okładki
3.      papier na obłożenie okładki
4.      klej i nożyczki
 Wymiary pokazane na zdjęciu są przykładowymi. Ważne jest aby papier na obłożenie był 1cm szerszy po każdej stronie niż baza okładki, a papier na wewnętrzną stronę o 0,5 cm węższy niż baza.


 Bierzemy tekturkę i smarujemy klejem po obrzeżach i przez środek na krzyż - cienkie paski kleju wystarczą w zupełności, ponieważ zbyt duża ilość odkształca papier. Przyklejamy tekturkę do papieru tak jak na zdjęciu.Następnie docinanym rogi tak jak na zdjęciu.


Ważne jest aby przycinając skosy, nie robić tego od razu przy tekturce, ale zostawić delikatny dystans – akurat tyle by zasłonić grubość tekturki.

Brzegi papieru smarujemy klejem i zaginamy do wewnątrz. Przyklejamy najpierw te bez skosów, tak aby wyszło nam coś takiego jak na zdjęciu.


Na koniec na wewnętrznej stronie przyklejamy papier mniejszy od bazy – smarujemy go klejem po brzegach i odrobina na środku (tak samo jak wcześniej – nie za dużo tego kleju, ponieważ papier się odkształci).
 
Efekt ostateczny:

Gdyby jednak zdarzyło się odkształcenie papieru to można na ciepło (ostrożnie żelazkiem)  spróbować go naprostować. Ja kładę suchą szmatkę na okładkę i delikatnie przykładam żelazko, przeprasowywuję raz, wsadzam pod grubą książkę na chwilę, aż ostygnie i … jest ok. 

5 komentarzy:

 1. super kursik, bardzo dziękuję w imieniu innych blogowiczek, może się kiedyś skusze i zrobię sobie notes na pomysły, a mam ich sto, ale ich nie zapisuję i czasem uciekają :-(
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję za bardzo przydatny kursik!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uroczy kurs, a i ja mam już swoje/Wasze wycinanki ;)))
  Są wspaniałe - dziękuję!!!

  OdpowiedzUsuń